Aktywni seniorzy: bezpieczne treningi dla osób w każdym wieku

Piłka nożna to wspaniały sport dla wszystkich grup wiekowych. Ważne jest, by pamiętać, że gra w piłkę nożną może być bardziej intensywna, niż się spodziewasz, dlatego należy pamiętać o nawodnieniu, noszeniu odpowiedniej odzieży i rozgrzewce przed meczem. Jeśli masz problemy z nogami lub obawiasz się grać w piłkę nożną, jest wiele innych sposobów na utrzymanie aktywności fizycznej!

Pamiętaj o upale

Nawet jeśli jest gorący dzień, nie oznacza to, że nie możesz grać w piłkę. Świadomość poziomu ciepła i wilgotności może pomóc w podjęciu decyzji, czy powinieneś grać, czy nie. Gorące dni o wysokiej wilgotności mogą być bardziej niebezpieczne dla uprawiania sportu, ponieważ powietrze ma mniejszą zdolność do zatrzymywania wody. Im więcej pary wodnej w powietrzu, tym trudniej jest ciału się spocić i ochłodzić. Jak najlepiej sprawdzić, czy jest za gorąco na grę w piłkę nożną? Możesz skorzystać z tej poręcznej tabeli, aby zdecydować, czy gra w upale jest bezpieczna. Możesz też skorzystać z tradycyjnej metody: Jeśli nie pocisz się po kilku minutach gry, nie wykonujesz wystarczająco dużo ćwiczeń i powinieneś przerwać grę, aby się ochłodzić.

Uważaj na śliskie powierzchnie

Podłoże może być mokre lub błotniste, co może spowodować poślizgnięcie się lub upadek podczas gry. Jeśli boisko jest mokre, powinieneś nosić buty o dobrej przyczepności, aby uniknąć obrażeń. Zachowaj ostrożność, jeśli grasz w pomieszczeniu, w którym podłoga jest śliska.

Zachowaj ostrożność, jeśli masz problemy z nogami

Osoby, które doznały urazu kolana, powinny porozmawiać z lekarzem o ryzyku związanym z grą w piłkę nożną. Piłka nożna może wywierać dodatkowy nacisk na kolano ze względu na dodatkowy ciężar pochodzący z górnej części ciała oraz dodatkową odległość, jaką trzeba pokonać podczas wykonywania różnych ruchów piłkarskich. Osoby, które przeszły operację lub doznały urazu nogi, powinny zwracać uwagę na to, jak duży nacisk wywierają na nogę. Uderzenie piłki stopą może spowodować duży nacisk na nogi. Zawsze upewnij się, że prawidłowo używasz nogi i nie nadużywasz kolana.

Nie zapominaj o rozciąganiu!

Niezależnie od tego, czy grasz w piłkę nożną jednorazowo, czy też starasz się, by stała się ona Twoim stałym zajęciem, ważne jest, byś rozciągał się przed i po grze. Pamiętaj o rozgrzewce przed ćwiczeniami i rozciąganiu po nich. Pomoże to uniknąć kontuzji i zachować elastyczność ciała! Dobra procedura rozciągania przed ćwiczeniami powinna obejmować kilka minut rozciągania dynamicznego, a następnie kilka minut rozciągania statycznego. Rozciąganie dynamiczne oznacza, że poruszasz mięśniami w pełnym zakresie ich ruchu. Pomaga to podnieść temperaturę ciała i tętno, przygotowując Cię do ćwiczeń. Rozciąganie statyczne polega na utrzymaniu napięcia przez około 30 sekund. Pomaga to rozluźnić mięśnie i przygotować je do ćwiczeń, a także poprawić elastyczność. Rozciąganie przed ćwiczeniami jest najbardziej pomocne, jeśli wykonuje się je przez 10-15 minut. Pomoże to nie tylko uniknąć kontuzji, ale także poprawić wydajność. Gotowi, gotowi, rozciąganie!